Samočistiace rúry

Nie každý má čas čistiť rúru po každom použití aj keď návod odporúča umyť po každom pečení. Priznajme si komu sa chce po výdatnom obede ešte umývať rúru? Samočistiace rúry sú inovatívnym riešením. Samočistiaca rúra vyrieši za Vás veľkú časť práce. 

Na trhu je niekoľko druhov rúr: pyrolytické, katalitické alebo rúry s funkciou EcoClean. 

Pri pečení na vysokých teplotách sa čiastočky jedla zachýtávajú na podperách, skle, rošte, na dne, no proste všade vo vnútri rúry. Celý proces pečenia môžu ovplyvniť nečistoty v rúre. Napríklad spinavé dno a steny rúry môžu predĺžiť čas pečenia, ako aj neustále otváranie dvierok lebo cez sklo už nevidíme. 

Pyrolytické čistenie rúry

Pri tomto procese sa špina spáli na uhol. 

K čistenie dochádza pri vysokej teplote, preto sú všetky rúry s pyrolitickým čistením vybavené tepelnou ochranou, aby sa madlo a sklo neprehriali.  Vstavané rúry si s nečistotou poradia pomocou extrémne vysokej teploty (teplota dosahuje 500°C). Táto teplota spáli všetky nečistoty na uhoľ. Keď rúra vychadne stačí len handrou urtieť popol ktorý vynikne pri pyrolýze. Pri tomto čistení sa z bezpečnostných dôvodov dvierka zablokujú, kým teplota neklesne na teplotu stanovenú výrobcom. Niektoré rúry ale toto blokovanie nemajú. A to z dôvodu, že  spotrebič je dobre odizolovaný a nedochádza tak k vysokému zahriatiu madiel a dvierok. 

Teplota ktorá je potrebná na čistenie pyrolýzou spôsobí aj vyššiu spotrebu energie  Pri teste Časopisu D Test zistili, že  pri troch rúrach sa náklady pohybujú od 0,54€  až 1,29€  pri programe na 180 minút.Todľa tohto testu sa spotreba pohybuje cca 0,2 €/kWh.

Takto prebieha pyrolytické čistenie, krok za krokom

Postup : 

 • Rošty a podpery vyberte - pri čistení by ich mohla vysoká teplota zničiť 
 • Zľahka utrite dno a sklo rúry 
 • Spustite program pyrolytického čistenia - pyrolýza premení nečistoty na popol 
 • Po vychladnutí rúru utrite vlhkou handričkou 

Čistenie pyrolýzou je ideálne opakovať raz za 2 – 3 mesiace, závisí od miery znečistenia

Pyrolytické čistenie prebieha pomocou vysokej teploty, ktorá premení nečistoty na popol a to za teploty 500 °C. Táto forma čistenia odstraňuje čerstvé aj staré nečistoty. Životnosť tohto typu čistenia je totožná so životnosťou samotnej rúry. Použitie čistiacich prostriedkov pri pyrolytickom čistení nie je potrebné.

Katalytické čistenie rúry

Rúry s katalytickým čistením majú po stenách katakytické vložky so špeciálnym povrchom, ktorý do seba mastnotu vstrebáva a tak sa pri pečení nezašpiní.  Toto čistenie sa spúšťa od  150°C. Najúčinnejšie je ale pri teplote až 220°C a viac . Rúry s katalytickou funkciou sa síce pri každom použití čistia samé, výrobca ale odporúča ich samočistiacu funkciu raz za čas podporiť spustením samostatného programu katalytického samočistenia.  Niektoré rúry majú pod týmto názvom ukrytý špeciálny program, ktorý ich nahreje na 250 °C v rozmedzí od 30 – 90 minút. Po uplynutí tejto doby a vychladnutí rúru vytrite.

Pokiaľ žiaden špeciálny program čistenia na rúre nevidíte, vystačíte si s programom klasického pečenia s horným a dolným ohrevom na 250 °C, ktorý spustíte približne na jednu hodinu. Uvedené časy a hodnoty si overte v návode, pretože sa môžu u každého výrobcu líšiť. Po uplynutí programu a vychladnutí už postačí rúru pretrieť mokrou handrou. Pri rúrach s karalytickými vložkami by ste mali počítať s výmenou po približne 4 - 5 rokoch. Dôvod je jednoduchý, katalitické vložky majú svoju životnosť a nedokážu donekonečna  absorbovať tuky. 

Takto prebieha katalytické čistenie, krok za krokom

Postup: 

 • Z rúry vyberte všetky rošty i podpery – počas čistenia v nej nesmie nič ostať, inak by sa zabudnuté veci mohli poškodiť.
 • Vyčistite dno a sklo rúry – postačí mokrá handra na zotretie tej najväčšej špiny z dna a dvierok. Do úplného vyčistenia skla sa pustite až po ukončení programu.
 • Vyberte program na katalytické čistenie – pokiaľ rúra špeciálny program má. Ak ho nemá, nastavte ju na horný a dolný ohrev na 250 °C po dobu približne jednej hodiny.
 • Mastnota samovoľne zoxiduje – pri teplote 250 °C dochádza vďaka špeciálnemu povrchu rúry k najefektívnejšiemu vypaľovaniu nečistôt a tukov.
 • Rúru ľahko utrite handrou – len čo rúra vychladne, stačí ju zľahka vyčistiť. Nemusíte používať žiadne chemické čistiace prostriedky. Nakoniec môžete doleštiť sklo na dvierkach.

Pri teplote 150-250°C  katalytických vložiek dochádza k rozkladu tukou. Po programe je nutné dočistiť dno rúry a dvierka.Narozdiel od pyrolytického čistenia je možné využiť na čistenie aj čistiace prostriedky. 

EcoClean čistenie rúry

Pomocou vodnej pary sa uvoľňujú špinu a mastnotu na stenách rúry.  Zo strany spotrebiteľa si však vyžaduje väčšie zapojenie do procesu. Toto čistenie spočíva v tom,že do hlbokého pekáča alebo plechu  nalejete približne pol litra vody, vložíte ho do rúry a spustíte progral. Po jeho dokončení je nutné rúru dočistiť handrou a čistiacim prostriedkom.Pri niektorých EcoClean rúrach nepotrebujete ani pekáč, nachádza sa v ních zabudovaná nádržka na vodu, ktorú treba len naplniť a spustiť program. 

Takto prebieha EcoClean  čistenie, krok za krokom

Postup: 

 • V rúre môžete nechať rošty aj podpery 
 • Do plechu nalejte 0,5l vody a vložte ho do rúry 
 • Spustite program EcoClean - Para uvoľní nečistoty a mastnotu
 • Po skončení programu rúru vyčistite - vodná para špinu povolila, pôjde to ľahšie

Para ktorá nečistoty zmekčuje sa vytvorí pri teplote od 50°C do 90°C. Po ukončení programu je potrebné nečistoty dočistiť čistiacimi prostriedkami ktoré sú v tomto prípade nevyhnutné. 

 

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Tovar som si objednal jeden deň okolo poludnia, a na druhý deň tovar doma. Paráda!!!

Overený zákazník,

Rýchle dodanie Kvalita Informovanie ohľadom dodania tovaru

Overený zákazník,

rýchlosť, komunikatívnosť

Overený zákazník,